Eryaman Rent A Car

Eryaman Araç Kiralama
4 Aralık 2017
Eryaman Oto Kiralama Basında
30 Eylül 2018

Eryaman Rent A Car

Türkiye’de Araç Kiralama Pazarı-Eryaman Rent A Car

Eryamandaki Rent a car Kuruluşları Derneği’nin topladığı verilere göre Türkiye’de yaklaşık 60 bin araç kiralama firması bulunuyor. Bu firmaların toplam araç sayısı 330 bini bulmuş durumdadır. Araç kiralama sektörü son yedi yılda %215 büyüme göstermiştir.

Eryaman Rent A Car Renault Tercih Ediliyor

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği’nin verilerine göre, rent a car firmalarından kiralanan araçların %32,9’u Renault marka otomobillerdir. Volkswagen marka araçlar ise oto kiralama pazarının %15,2’sini oluşturuyor. Sizde araç kiralarken bu markalardan birini tercih edecekseniz Eryaman Havaalanı Rent A Car’dan kiralayabilirsiniz.

Araç Kiralama Sektörünün Tarihçesi ve Büyüklüğü

Yabancı firmalar için günlük araç kiralama olarak başlayan filo kiralama, yaklaşık olarak 2000’li yılların başından itibaren dönüşmüştür ve potansiyeli sayesinde de yabancı sermayenin ilgisini çekmiştir.

Eryaman rent a car sektörü bugün devlete 1 miyar TL’ den fazla vergi ödemektedir. Aktif büyüklüğü ise 23 milyar TL’nin de üzerindedir.

Ülkemizde, kişi başına düşen araç kullanımı sayısı hala Avrupa ülkelerinin gerisindedir. Türkiye’de 12 kişiye bir araç düşüyorken, Avrupa Birliği’nde 2 kişiye bir araç düşüyor. Bu yüzden otomotiv sektöründe büyümeye kesin gözle bakılmaktadır.

Rent A Car  Firmaları İçin Riskler Nelerdir?

Eryaman rent a car sektöründeki büyüme, firmalar için gelecek vadediyor olsa da, araç kiralama firmalarının hiçbir riski yoktur diyemeyiz. Belli durumlarda araç kiralama firmalarında da işler ters gidebiliyor. Yaşanabilecek riskler arasında şunları gösterebiliriz:

  • Kiralanan aracın kiralama dönemi sonundaki tahmini değerinin doğru bir şekilde hesaplanamaması,
  • Kiralanan aracın hangi şekilde kullanılacağı, enflasyon, kur takibi, kullanılan kilometresi ve vergi oranları gibi etkenlerde sapmalar olması gibi durumlar,
  • Aracın kiralama sonundaki değerin tahmin edilenden de yüksek çıkması, şirketin karlılığını mutlaka arttıracaktır. Ancak aksi bir durumda ise şirketin zarara uğramasına yol açabiliyor.

 

Sonuç olarak, kiralık araç sektöründe 2,5 milyona yakın kobi bulunmaktadır. Araç kiralama hem kullanıcılar için hem de araç kiralaması sağlayan firmalar için oldukça iyi fırsatlar sunmaktadır. Araç kiralama sektörü, büyümek ve yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için oldukça cazip bir fırsat gibi görünürken, firmalar için de araç satın almak yerine Eryaman rent a car yapmak oldukça avantajlı görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir